mapka Wybierz lokalizację

Zasady bezpieczeństwa

zasady bezpieczeństwa ogloszeniotekaChcemy aby ogloszenioteka.pl była bezpieczną platformą do nawiązywania wszelkich transakcji handlowych, nie jesteśmy jednak stroną i pośrednikiem w ich przeprowadzaniu, nie mamy mechanizmów do monitorowania i zabezpieczania takich transakcji i nie możemy odpowiadać za ewentualne zaistniałe szkody z tego tytułu.

Dlatego chcemy uczulić wszystkich głównie kupujących o ostrożność i rozwagę w dokonywaniu zakupów, a przede wszystkim w przekazywaniu pieniędzy. Prosimy o zgłaszanie do nas każdej podejrzanej oferty, a w przypadku już zaistniałego oszustwa należy o tym fakcie powiadomić nas i zgłoszeniu sprawy do odpowiednich organów ścigania.


Podstawowa zasada w dokonywaniu zakupu
Pomimo tego że serwis ma ogólnopolski zasięg i nie ograniczamy użytkowników tylko do przeprowadzania lokalnych transakcji na miejscu. Zdecydowanie jednak rekomendujemy spotkania osobiste i dokonywanie zakupu na wcześniej ustalonym miejscu oraz przekazywaniu pieniędzy sprzedającemu dopiero po obejrzeniu przedmiotu. Jeśli jednak chcesz dokonać kupna na odległość bez osobistego spotkania, poproś sprzedającego o wysyłkę za pobraniem. NIE PŁAĆ Z GÓRY ! tym bardziej gdy po raz pierwszy nawiązujesz kontakt z tą osobą i jej nie znasz.

Zasady postępowania przy transakcjach

 • Przed dokonaniem zakupu uzyskaj od sprzedającego jak najwięcej informacji odnośnie oferowanego przedmiotu, jego stanu technicznego, autentyczności i pochodzenia. Zapytaj sprzedającego o dowód zakupu (paragon lub fakturę) będziesz mieć większą pewność że przedmiot nie pochodzi z kradzieży.

 • Najlepiej kontaktuj się zarówno drogą mailową (przez formularz kontaktowy na stronie w zakładce kontakt) jak i również telefonicznie. Zachowaj całą korespondencje mailową którą prowadzisz. W przypadku kiedy sprzedający unika kontaktu telefonicznego i nie chce podawać numeru lub nie można się z nim połączyć, powinno to wzbudzić podejrzenie i zachowanie ostrożności.

 • Jeśli jest to możliwe spróbuj ustalić przed dokonaniem pierwszej transakcji handlowej wiarygodność i solidności kontrahenta. Istnieje duża szansa, że osoba z którą chcesz dokonać transakcji posiada zarejestrowane konto na którymś z portali aukcyjnych i sporą liczbę komentarzy. Poproś o możliwość zapoznania się z wpisami innych użytkowników z którymi były przeprowadzane transakcje. Aby upewnić się czy przedstawiane konto z pozytywnymi komentarzami należy naprawdę do tej osoby za którą się podaje, można to łatwo zweryfikować wysyłając wiadomość przez formularz kontaktowy na stronie tego portalu do tej osoby i poproszenie o odpisanie na nią zwrotnej wiadomości do ciebie.

 • Zawsze informuj sprzedawcę, że chcesz dokonać kupna bezpośrednio na miejscu które wspólnie ustalicie nawet jeśli jesteś z daleka uprzedź go, że chcesz przyjechać na wyznaczone i dogodne miejscu dla was obu aby móc dokonać transakcji kupna/sprzedaży osobiście. Takie nastawienie pozwoli Ci zauważyć czy sprzedający jest chętny od samego początku do takiej formy wymiany handlowej jeśli naprawdę będzie mu zależało na sprzedaży nie powinien robić trudności i zgodzi się na spotkanie.

 • Jeśli ustalicie wymianę bezpośrednią, najlepiej będzie jak umówisz się na spotkanie w bezpiecznym, publicznym miejscu (galerie i pasaże handlowe, kawiarnie, miejsca gdzie są postronne osoby) szczególnie gdy chcesz dokonać płatności większą gotówką za drogi przedmiot.

 • Płatność najlepiej dokonuj na osobistym spotkaniu ze sprzedającym, a gotówkę przekazuj dopiero po upewnieniu się, że przedmiot jest zgodny z opisem zamieszczonym w ogłoszeniu. Nie płać z góry jakichkolwiek pieniędzy, (zaliczek, przedpłat) nie udostępniaj danych swojej karty kredytowej.

 • Jeżeli nie masz możliwości spotkania się osobiście, choćby ze względu na dużą odległość która was dzieli, poproś o przesyłkę za pobraniem z możliwością sprawdzenia zawartości przy kurierze. Jeśli sprzedający nie będzie chętny do takiej formy wysyłki i będzie chciał pieniądze z góry nie ryzykuj i zrezygnuj z zakupu.

 • Zwróć szczególna uwagę i ostrożność w przypadku atrakcyjnych ofert cenowych, znacznie odbiegających od innych cen za podobne przedmioty. Niekiedy bardzo niskie ceny nie są wyjątkową okazją tylko mogą być próbą wyłudzenia lub sprzedaży kradzionego przedmiotu.

 • Jeśli jest to firma ustal jej wiarygodność sprawdź gdzie ma siedzibę i jaki jest z nią kontakt od kiedy prowadzi działalność w Internecie, sprawdź wpis w KRS oraz opinie innych użytkowników.

 • Jeśli kupujesz od firmy która prowadzi działalność handlową to przysługują ci określone prawa i przywileje jako konsument takie jak: prawo o odstąpienia i zwrotu towaru lub jego wymiana, realizacja gwarancji w przypadku usterki. Pamiętaj zawsze domagaj się dokumentu sprzedaży (paragonu, faktury) od sprzedawcy.

 • Pamiętaj finalizowanie transakcji kupna/sprzedaży dokonujesz na własną odpowiedzialność. Wszelkie szczegóły takie jak: sposób przekazania przedmiotu, wysyłka, płatności, zwroty ustalasz sam z druga stroną. Serwis ogloszenioteka.pl nigdy nie pośredniczy w transakcjach handlowych użytkowników, nie przyjmuje z tego tytułu żadnych płatności i nie ma narzędzi do przyjmowania, przekazywania i zabezpieczania wpłat kupujących.

Życzymy wszystkim udanych i bezpiecznych transakcji !